Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir ? Gecikme Esnasında Neler Yapılır ?

Adet Gecikmesi Ne Demektir?

Sağlıklı ve üreme çağında olan kadınların hepsi, hamilelik dönemi dışında ortalama olarak ayda bir kez düzenli adet kanaması yaşamaktadır. Dünya genelinde adet dönemleri arasındaki 24 ile 31 gün arasında olması normal kabul edilmektedir. Ayrıca adet kanamasının 2 ile 7 gün sürmesi de sağlıklı kabul edilmektedir.

2 adet arasındaki gün sayısının 21 günden daha az ya da 35 günden daha uzun olması, kanamanın ise 3 günden az ya da 7 günden çok sürmesi adet düzensizliği olarak bilinmektedir. Her kadın yılda iki üç kez adet düzensizliği sorunu yaşayabilir ve bu doğal karşılanır. Bu durumda doktora başvurmaya gerek duyulmaz. Ancak adet gecikmesinin 35 günden fazla sürmesi durumu sürekli olarak oluşur ise mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Adet gecikmesinin çeşitli sebepleri olabilmektedir. Aşağıda adet gecikmesinin sebepleri anlatılmıştır.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Hormon Bozuklukları

Adet gecikmelerinin genelde temel nedeni hormon bozuklukları olmaktadır. Bunu belirlemek için kan tahlili ile hormon testi yapılmaktadır. Bu tahlil ile FSH, AMH, Prolaktin gibi hormonların değerlerine bakılmaktadır.

Hipofiz Hastalıkları

Hormon salgılamaya yarayan organların çalışmasını düzenleyen beynin, hipofiz bölgesinde oluşan salgı sorunları adet gecikmelerine neden olabilmektedir.

Erken Over Yetersizliği

40’lı yaşlardan önce yumurtalıkların tamamının tükenmesi sonucunda adet olamama durumuna over yetersizliği denilmektedir. Bu duruma erken menopoz da denilmektedir.

 Kullanılan İlaçlar

Radyasyon ve yumurtalık bölgesini etkileyen ilaçların kullanımı, adet gecikmesine neden olabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu

Adet gecikmelerinin yaklaşık olarak % 30’u polikistik over sendromundan kaynaklanmaktadır. Bu durum yumurtlama bozukluğu ve aşırı kıllanma ile kendini gösterir. Bunun dışında çok fazla kilolu olmak da adet gecikmesine neden olabilir.

Adet Gecikmesi Tedavisi

Öncelikle gecikmenin temel nedeni belirlenmektedir. Bu anlamda gerekli tahlil, test ve muayene yapılmaktadır. Adet gecikmesi 7. Güne kadar beklenebilir. 7. Günden sonra gebelik testi yapılmalıdır. Gebelik yoksa adet gecikmesinin nedeni belirlenerek o yönde en uygun ilaç tedavisi görülmelidir. Adet gecikmesi için kullanılan bazı bitkisel çaylar içilerek rahatlık sağlanabilir. Ancak en doğru yol bir kadın doğum uzmanına gitmektir.

Yazı Puanı

Leave a Reply