Baş Ağrısına Karşı Etkili Yöntemler Nelerdir ? Evde Baş Ağrısı Çözümü

Bay bayan demeden hemen hemen herkesin sıklıkla karşılaştıkları sağlık sorunudur baş ağrısı. Nedeni her bireylere göre değişse de gün içinde iş ve sosyal yaşamı olumsuz etkilemektedir. Sürekli olan baş ağrılarının muhakkak uzman bir hekim tarafından takip edilmesi gerektiğini hatırlatalım. Özellikle küçük çocuklarda sık sık görülen baş ağrıları da takip gerektiren ihmal edilmemesi gereken durumlardır. Ara ara görülen ve çoğunlukla stres, yorgunluk, uykusuzluk gibi durumlardan sonra oluşan baş arıları ise gün içinde yapılacak birkaç yöntemle kontrol altına alınabilir. Baş ağrısına alınacak tedbirlerin ağrı başladığı anda alınması daha etkili olmaktadır. Şiddetlenmeden ağrının kontrol altına alınması ve geçirilmesi her zaman daha kolay olmuştur. Baş ağrısına karşı etkili yöntemler için evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz seçenekler bulunmaktadır. Bunlar içinde kendiniz için uygun olanı seçebilir ve uygulayabilirsiniz.

Baş Ağrısına Etkili Çözümler

Özellikle bayanların migren atakları ev ve iş hayatlarını, sosyal yaşamlarını olumsuz şekilde etkilemektedir. Farklı nedenlerin tetiklemesi önlem alınmasını da zorlaştırmasından dolayı migren atağı geçirmek kaçınılmaz hale gelmektedir. Atak başladığı anda yapılması gereken önlemler almaktır. Atağı azaltmak için bu önlemlerin alınmaması halinde baş ağrısı dayanılmaz hale gelebilmektedir.

Baş ağrısına karşı etkili yöntemler içinde migrene yönelik uygulayabileceğiniz en basit seçenek sessiz ve karanlık bir ortamda en az bir saat uyumaktır. Migren ataklarında baş ağrısıyla birlikte kokuya, sese duyarlılık, mide bulantısı belirtileri de görülmektedir. Bu belirtilerin başlamasıyla birlikte hekiminizin önerdiği bir ağrı kesici kullanmanız ve sessiz ve karanlık bir ortamdan uyumanız atağı hafifletecektir.

Baş ağrısında yapılması gereken bir diğer teknik ılık bir duş almaktır. Sıcak sudan kaçınarak ya da çok soğuk suda değil tam ılık bir suyla duş almanız ve baş ve boyun bölgesinde masaj yapmanız ağrıyı hafifletecektir. Dul sonrasında da rahat bir uykuyla baş ağrınızın geçtiğini görebilirsiniz.

Kahve- çay gibi kafeinli içecekleri tüketmek yerine rezene, papatya gibi bitki çaylarının içilmesi sizi rahatlatacaktır. Ağrınızı da hafifletecektir. Mide bulantısını önlemek için de ağır yiyeceklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Yazı Puanı

Leave a Reply