Perşembe , 14 Mart 2019
Ana Sayfa » Genel Bilgiler » Doğum Kontrol Hapı Bittikten Kaç Gün Sonra Regl Olunur?
dogum-kontrol-hapi-regl-adet

Doğum Kontrol Hapı Bittikten Kaç Gün Sonra Regl Olunur?

Doğum kontrol hapı kadınlarda adet dönemlerinin değişmesi üzerinde etkili bir rol oynamaktadır. Kadınların doğum kontrol hapını bitirdikten sonra kaç gün içerisinde regl olması gerektiğini bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları kadınlarda salgılanan hormonların seviyelerini değiştirerek doğurganlığı engellerler. Gebe kalma riskine karşı kullanılan doğum kontrol hapları genel olarak kutu bitene kadar kadınlar tarafından kullanılır. Doğum kontrol hapları hakkında yapılan araştırmalar neticesinde ulaşılan bilgilerde kadınların adet günleri hakkında da çeşitli bilgilere ulaşılmıştır.

Doğum kontrol haplarının içerisinde bulunan anti androjenik maddeler kadınlardaki hormonların salgılanma seviyesini değiştirirler. Kadınlardaki Projestin ve Östorojen olarak bilinen iki hormonun farklı düzeylerde salgılanması sonucunda oluşan gebe kalmama durumu aynı zamanda kadınların adet günlerinin de değişmesine yol açar.

Projestin ve Östorojen hormonlarının değişimine sebebiyet veren doğum kontrol hapı, bununla birlikte regl dönemlerinde de farklılık yaşanmasını sağlayarak vücudun dengesini değiştirebilmektedir. Bu sebepten dolayı gününde regl olmayan kadınlar hemen hamilelik endişesi içerisinde kadın doğum uzmanlarına gitseler de çoğunlukla hamile olmadıklarını ve sadece regl dönemlerinin değiştiğini öğrenirler.

Doğum Kontrol Hapı Bittikten Sonra Birkaç Gün Regl Olmayı Bekleyin

Değişen hormonlar sonrasında regl dönemlerinizin gecikmesi belirttiğimiz gibi oldukça olağan bir durumdur. Doğum kontrol hapını bitirdiğiniz günden itibaren 3 ile 7 gün içerisinde büyük ihtimalle regl olacaksınız. Ancak bu süre zarfında halen regl olmadıysanız o zaman kadın doğum uzmanı ile görüşerek hami olup olmadığınızı kesinleştirmelisiniz.

Birçok kadın doğum kontrol hapını bıraktıktan en fazla 3 gün kadar sonra regl olduklarını belirtmişlerdir. Ancak sizler bu durumdan sonra birkaç gün daha beklemelisiniz. 3 ile 7 gün arasında süren bu süreç içerisinde halen regl olmadıysanız belirttiğimiz gibi mutlaka doktorunuzla görüşme sağlamalısınız.

Kadınlar doğum kontrol hapını kullanırken ilk kutu bittikten sonra ara verirler ve bu ara en fazla 7 gün sürer. Bu ara içerisinde regl olunur ve regl dönemi atlatıldıktan sonraki 8. Gün tekrardan doğum kontrol ilaçlarının kullanımı devam edilir.

Kronik bir hastalığa sahip iseniz veya bu ilacı sürekli olarak kullanmanıza rağmen her zaman belirlediğiniz günler içerisinde regl oluyorsanız birkaç gün beklemeden de doktorunuz ile görüşme sağlayabilirsiniz. Bu durumun en büyük sebebi ise bir şekilde doğum kontrol hapını vücutları ile arasındaki etkileşimi düzenlemiş olan kadınlar belirledikleri günler arasında regl olmaya devam ederler.

Sizlerin de regl dönemleri doğum kontrol hapını uzun süreli kullanmanıza rağmen bir düzenden çıktıysa bu konuda bu ilacı ilk kullananlar kadar beklemeden gebelik testini yaptırmanız veya doktorunuzla beklemeniz gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer durum da doğum kontrol hapına ara verdikten sonra regl olmayı beklemeyi atlamamalısınız. Eğer bir hafta içerisinde regl olmadıysanız kesinlikle diğer kutuya başlamayın ve hamilelik testini yaptırın.

Buna da göz atabilirsin

dogum-kontrol-spirali

Spiral Nedir?

Genellikle ‘T’ harfi şeklinde olan ve cerrahi müdahale ile rahim içerisine yerleştirilen spiral, bakır veya hormon içermektedir. …