Perşembe , 14 Mart 2019
Ana Sayfa » Genel Bilgiler » Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken Hamile Kalınır Mı?
dogum-kontrol-hapi-hamilelik

Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken Hamile Kalınır Mı?

Doğum kontrol hapı her ne kadar doğurganlığı önleyici bir ilaç olsa da bu ilacın tüm kadınlar üzerinde kesin bir sonuç vermediği gözlemlenmiştir. Doğum kontrol hapının kullanım düzeni hamile kalma konusunda etkilidir.

Doğum kontrol hapı kadınlardaki hormonların salgılanma dengelerini değiştirerek kadınların gebe kalma ihtimallerini düşürmektedirler. Doğum kontrol hapını kullanan birçok kadın gebe kalmadığını belirtseler de doğum kontrol hapını kullanmalarına rağmen bir şekilde gebe kalanlar da vardır.

Her ilaç gibi doğum kontrol hapının da insanlar üzerinde gösterdiği etki aynı olmaz. Büyük bir yüzde ile gebelik kontrolünü sağlayan doğum kontrol hapının da gebeliğe yönelik tam anlamıyla önleyici etkisi tabii ki de beklenemez.

Doğum kontrol hapını kullanmak kadar kullanma metodu da kadınlarda gebeliği atlatma konusunda büyük önem taşır. Genel olarak doktorlar doğum kontrol hapının günlük dozunun her gün aynı saat aralığında alınması gerektiğini belirtir. Düzenli olarak kullanılmayan doğum kontrol hapları kadınların gebe kalma ihtimalini oldukça arttırmaktadır.

Günlük düzenli olarak doğum kontrol hapını kullanan birçok kadın buna rağmen hamile kaldıklarını söylemektedirler. Bu durum hakkında yapılan araştırmalar da bu hapların etkisinin vücut tarafından bastırıldığı zamanlarda ilişkiye giren kadınların hamile kalma ihtimalinin yüksek olduğu belirtilmiştir.

Doğum kontrol hapının kullanıldıktan sonra yapmanız gereken en önemli etken adet günlerinizi takip etmek olmalıdır. Doğum kontrol hapları her ne kadar adet günlerini düzenlemede de rol gösterse de genel olarak adet olduğunuz zaman aralığından birkaç gün sonrasına kadar beklemelisiniz.

Doğum kontrol hapı ile değişiklik gösterebilen adet günleri ilk başlarda sadece birkaç gün farklı olur. Eğer sizler normal adet zamanınızdan birkaç gün geçmesine rağmen halen adet olmadıysanız mutlaka kadın doğum uzmanları ile görüşme sağlayarak gebelik testlerini yapmalısınız.

Doğum kontrol hapının bitmesine rağmen halen adet olmadıysanız ve ikinci kutuyu da içmeyi planlamaktaysanız beklemelisiniz. Doktorlar mutlaka adet dönemlerinde adet olmayan ve gebelikten şüphe eden kadınların ikinci bir doğum kontrol hapına geçmeden önce uzman doktor ile görüşmenizi ve gebe kalıp kalınmadığı hakkında detaylı bir test sonucunda doktorun tavsiyelerini uygulamanızı önermektedirler.

Doğum kontrol hapı hakkında dikkat edilmesi gerekilen farklı bir konu ise unutulan günler için aynı gün içerisinde birden fazla doz alınılması durumudur. Doktorlar kesinlikle unutulan günler için ertesi gün ikişer doz alınmaması gerektiğini belirtmektedirler. Bir gün ilacın aksatılması gebe olma ihtimalini arttırsa da ertesi gün kullanılacak ekstra doz gebelik ihtimalini daha az bir seviyeye çekmeyeceği gibi kadın bünyesindeki hormonları kötü yönde tetikleyebilir.

Bir gün içmeyi unuttuğunuz doğum kontrol hapı sizlerin hamile kalma riskinizi arttırsa da eğer adet döneminde adet olmuşsanız sorun teşkil etmez. Eğer gebe olma ihtimali hakkında endişe duyuyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız.

Buna da göz atabilirsin

dogum-kontrol-spirali

Spiral Nedir?

Genellikle ‘T’ harfi şeklinde olan ve cerrahi müdahale ile rahim içerisine yerleştirilen spiral, bakır veya hormon içermektedir. …