Perşembe , 14 Mart 2019
Ana Sayfa » Genel Bilgiler » Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?
dogum-kontrol-hapi-kullanimi

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapının kullanımı tüm kadınlarda aynı şekildedir. Doğum kontrol hapını eczaneden aldıktan sonra eczanızın verdiği bilgiler genel olarak ilacın kullanım şekli üzerinde kesin bilgi içermektedir.

Doğum kontrol hapı su ile içilen ve içildikten kısa süre sonra kana karışarak kadınlar üzerinde hormonları düzenleyerek hamile kalınmasını önleyen etkili bir ilaçtır.

Doğum kontrol hapını günlük yaşamda uzun süreli kullanmak sorun teşkil etmez. Doğum kontrol hapını satın aldıktan sonra içtiğiniz saatleri düzenleyebilmek için ilk dozu mutlaka uygun vakitte almanız önerilmektedir.

Örneğin doğum kontrol hapını cumartesi günü saat 15.00 ile 16.00 arasında bir vakitte kullandıysanız ertesi gün de aynı saat aralığında ilacı kullanmanız ilacın etkisini arttır ve gebelik ihtimalini daha düşük bir seviyeye indirir.

İlacın bu şekilde kullanılmasının en büyük sebebi de kadınların salgıladığı hormon düzenini aynı zaman dilimine yayarak vücudun dengesini sağlayabilmek. Eğer ilacı aldığınız ilk gün saatine bakmadan kullandıysanız sonraki günlerde mutlaka zaman düzeni oluşturmalısınız. İlacın kullanım zamanlarının dikkat edilmesi konusunda doktorların da yaptığı açıklamalar aynı şekildedir.

Doğum kontrol hapı her gebelik endişesi görülen her gün kutu bitene kadar kullanılmalıdır. Doğum kontrol hapı tamamen bittikten sonra ikinci kutuya geçmeden önce mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum kontrol hapı, ilk hapı içtikten ve düzenli bir şekilde kullanıldıktan sonra dikkat etmeniz bir durum daha mevcut. Her ne kadar bu ilaç kadınlarda gebeliğin kontrol edilmesi yönünde önemli bir etkiye sahip olsa da birçok kadın üzerinde kullanılmasına rağmen hamilelik durumu gözlemlenmiştir.

Bu sebeple doğum kontrol hapını kullandıktan sonra regl dönemlerinizi kontrol etmeye devam edin. Genel vaktinde adet geçirmeyen kadınlar birkaç gün daha bekledikten sonra eğer halen adet olmamışlarsa mutlaka kadın doğum uzmanları ile görüşme sağlayarak hamilelik testi yaptırmaları germektedir.

Doğum kontrol hapının kullanımından sonra da birçok yan etki görebilirsiniz. Genel olarak başlıca yan etkiler başın dönmesi, mide bulantısı, karın ağrısı, ani gelişen ruh değişimleri, yemekten tat alamama, kısa süreli bulanık görme gibi görme bozuklukları, sürekli uyuma isteği şeklindedir. Bu yan etkilerin devamlılığı ve sonrasında yaşanılan herhangi bir durum için mutlaka bir uzman ile görüşünüz.

Doğum kontrol hapının kullanımı genel olarak yapılan araştırmalar sonucunda bir sorun teşkil etmese de farklı ilaçlar ile etkileşime girerek kadınlarda farklı durumlar ortaya çıkarabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda dünya üzerinde bulunan kadınların yüzde 64’ünün doğum kontrol hapını düzenli olarak kullandıkları gözlemlenmiştir.

Bu gözlemlerin çok olması sebebi ile ilacın birçok yan etkisi üzerinde çözüm bulunmuş ve geliştirilmeye devam etmektedir. Eğer kontrol dışında hamile kalmak istemiyor ve gebeliğinizi kontrol altında tutabilmek istiyorsanız doğum kontrol hapının kullanımını ve zaman aralığını kesinlikle aksatmamalısınız. Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz gibi kullanımı aksatılan doğum kontrol hapları gebe kalma ihtimalini arttırmaktadır.

 

Buna da göz atabilirsin

dogum-kontrol-spirali

Spiral Nedir?

Genellikle ‘T’ harfi şeklinde olan ve cerrahi müdahale ile rahim içerisine yerleştirilen spiral, bakır veya hormon içermektedir. …