Perşembe , 14 Mart 2019
Ana Sayfa » Genel Bilgiler » Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Doğum kontrol hapı üzerinde yapılan geniş bilimsel araştırmalar sonucunda doğum kontrol hapının kadınları gebelikten ne zaman korumaya başladığına, doğum kontrol haplarının gebeliği önlediği zamanlar hakkında kanıtlanmış bilgilere ulaşılmıştır.

Doğum kontrol hapı 2017 yılında yapılan araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre dünya üzerinde doğurganlık çağına erişmiş kadınların %64’ü tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır. Gebeliği önleyici etkisi ile bilinen doğum kontrol hapının gebelik üzerinde ne kadar süre sonra etkili olduğuna ve kullanılan süreç içerisinde ne zaman ilişkiye girilmesi konusunda yapılan bilimsel araştırma sonuçlarındaki verileri metnin devamından öğrenebilirsiniz.

Doğum kontrol hapının gebelik üzerinde etkisi ile birlikte kadınların adet dönemlerini daha az sancı ile atlatmalarını ve adet döngülerini düzenlemelerini de sağlamaktadır. Özellikle adet günlerini düzenlemek isteyen kadınlar doğum kontrol hapları kullanarak adet günlerini düzenleyebilirler.

Doğum kontrol hapı içildikten sonra kana karışarak etkisini göstermeye başlar. Doğum kontrol hapını alan kadınlar ilacı tek bir sefer kullanmamalıdır. Genel olarak doktorlar ilacın bir süre daha kullanılmasını ve hatta mümkünse ertesi gün de aynı saat aralığında düzenli bir şekilde içilmesini tavsiye etmektedir.

Genel olarak kullanılan iki farklı doğum kontrol hapı bulunmaktadır. Her iki ilaç üzerinde yapılan deneyler sonucu elde edilen bilgilerde her iki ilacın da etki süresi ve etki şekli aynı şekilde işleyiş gösterdiğinden her iki ilacı da kullanabilirsiniz.

Doğum kontrol hapının kadınlar üzerinde etkisi de bu ilacın içeriğinden kaynaklanmaktadır. Doğum kontrol hapı kadınların normalde de zaman zaman salgıladıkları hormonların sentetik halini içerir. Projestin ve Östorojen olarak bilinen iki hormon da kadınların doğumunu önleyici ve adet günlerini düzenleyici rolleri üstlenen hormonlar arasındadır. Bu iki hormon vücut içerisinde farklı miktarlara erişince kadınlarda doğurganlığı engeller ve herhangi bir canlı oluşumuna uygun ortam sağlanmaz.

Doğum Kontrol Hapı Hakkında Önemli Bilgiler

  • Doğum kontrol hapını kullandığınız zaman birkaç saat sonrasında kana karışmaktadır. İlaç etkisini birkaç saat içerisinde gösterir.
  • Doğum kontrol hapını mümkünse her gün ve aynı zaman diliminde içmeniz gebe kalma ihtimalinizi azaltır.
  • Eğer farklı bir ilaç kullanıyorsanız kullanacağınız ilaçlar doğum kontrol hapı ile birlikte etkileşime girebileceğinden doğum kontrol hapını kullanmadan mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Doğum kontrol hapı adet sancılarını etkili bir şekilde azaltmaktadır.
  • Doğum kontrol hapı içerek adet döngünüzü değiştirebilirsiniz.
  • Doğum kontrol hapını kullanan kişilerde çıkan sivilcelerin azaldığı tespit edilmiştir.
  • Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar yumurtalık kanseri gibi birçok kanseri önlemeye yardımcı olur.

Doğum kontrol hapını kullandıktan sonra görülen herhangi anormal durumda doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir. Genellikle doğum kontrol hapı kullanıldıktan sonra karşılaşılan yan etkiler şu şekildedir; Cinsel istekte azalma, kanda pıhtılaşma, görme bozukluğu, depresyon ve ani ruh hali değişimleri, mide bulantısı en yaygın görülen yan etkilerdir. Doğum kontrol hapı kalıcı olarak bir hastalığa sebebiyet vermese de ilaç ile birlikte tetiklenebilecek farklı hastalıkların kontrolünün yapılması sağlığınız açısından ciddi önlemler taşımaktadır.

 

Buna da göz atabilirsin

dogum-kontrol-spirali

Spiral Nedir?

Genellikle ‘T’ harfi şeklinde olan ve cerrahi müdahale ile rahim içerisine yerleştirilen spiral, bakır veya hormon içermektedir. …