Perşembe , 14 Mart 2019
Ana Sayfa » Genel Bilgiler » Doğum Kontrol Hapı Nedir?
dogum-kontrol-hapi

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Aile planlaması yapılması için kadınların gebeliklerini kontrol altına alması gerekir. Bunu da farklı farklı yöntemler ile yapabilirler. Bunlardan biri de doğum kontrol haplarının kullanılmasıdır. Doğum kontrol hapı geçici olarak gebeliğin engellenmesi için kullanılan hekim tavsiyesi ile alınan haplardır. Ancak doğum kontrol haplarının bazı olumsuz etkileri de bulunabilir. Bu hapları kullanacak olanların doktor ile görüşerek bunları da dikkate alması gerekir. Ayrıca gebelikten korunmak için doğum kontrol hapı kullanılsa da çok az bir ihtimalde olsa gebe kalınabilir.

Doğum Kontrol Hapları Adet Düzenini Nasıl Etkiler?


Doğum kontrol hapı kullanan kişilerin adet düzenini çok iyi takip etmesi gerekir. Çünkü bu haplar belirli periyotlar şeklinde kullanılır. Doğum kontrol hapı bittiğinde bir süre ara verilir. Bu ara doktorun belirlediği şekilde uygulanır. Ancak genel olarak ilaçlar bittikten sonra 6 ya da 7 gün bırakılır. Bu da adet düzenini sağlamak içindir. Bu süre içerisinde adet görülmesi gerekir. Adet görme sona erdiği gün tekrar gebelik olmaması için doğum kontrol haplarına devam edilir. Doğum kontrol hapı kullanan kişilerin adet kanaması normal döneme göre daha az olur. Doğum kontrol hapı ilk kullanılmaya başlandığında düzensiz adet görme veya lekelenme olabilir. Bu da vücudun henüz ilaca alışmamış olmasından kaynaklanır. Ancak bir süre sonra bu durum azalır. Ama bazı durumlarda bu sürekli devam edebilir. Böyle bir durumda mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Kalıcı Olabilir Mi?


Doğum kontrol hapları kullanılırken en büyük tereddüt etkilerinin kalıcı olması ilacı bıraktıktan sonra da gebe kalınmaması gibi sorunlarla karşılaşılma durumudur. Ancak ilaç bırakıldıktan sonra bu durum ile genel olarak karşılaşılmaz. Doğum kontrol hapı kullanımı nedeni ile adet düzensizliği yaşayan kişilerin adet dönemi de ilacın bırakılması ile düzene girer. Ancak çok nadir olsa da bazı kalıcı etkiler görülme olasılığı da vardır. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde doğum kontrol hapı kullanılması gerekir. Doğum kontrol hapı kullanılmadan önce mutlaka detaylı bilgi edinilmeli ve uygun olmayan ilaçların kullanılmaması gerekir.

 

Buna da göz atabilirsin

dogum-kontrol-spirali

Spiral Nedir?

Genellikle ‘T’ harfi şeklinde olan ve cerrahi müdahale ile rahim içerisine yerleştirilen spiral, bakır veya hormon içermektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.