Perşembe , 14 Mart 2019
Ana Sayfa » Genel Bilgiler » Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkartır Mı?
dogum-kontrol-hapi-sac-cikarir

Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkartır Mı?

Doğum kontrol hapı son zamanlarda sıklıkla saç konusunda yarattığı etki ile gündeme gelmekte. Doğum kontrol hapı kullanarak saç çıkartma veya doğum kontrol hapı kullanarak saçları güçlendirme gibi soruların yanıtlarını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Doğum kontrol hapı hepimizin bildiği gibi kana karışan bir ilaç. Normalde içilerek kullanılan bu ilacın son zamanlarda saçtaki etkisi görülmekte. Doğum kontrol hapını şampuan ile karıştırarak veya farklı karışımlar ile birlikte karıştırarak başına süren kişiler doğum kontrol hapının saça etkisi yönünde çeşitli tespitlerde bulundular.

Doğum kontrol hapı üzerinde sonradan yapılan incelemelerde doğum kontrol hapını şampuan ile karıştırarak veya bir karışım ile birlikte saçlarına uygulayan birçok kişi saçlarının tekrardan uzadığını iddia etseler de doğum kontrol hapı kel birinin saçlarını tekrardan çıkartmamaktadır.

Doğum kontrol hapını saçın tamamen dökülen bir bölgesine uyguladığınızda herhangi bir şekilde uzama gözlemleyemezsiniz. Ancak doğum kontrol hapı kel olmayan, seyrek veya zayıf güçteki saçlar üzerinde etkilerinin oluştuğu gözlemlenmektedir.

Doğum Kontrol Hapı İle Saç Uzatmak

Doğum kontrol hapı dökülen bir saçı tekrar çıkartmasa da saçların uzamasında etkin bir rol oynamaktadır. Bu konuda yapılan birçok araştırma kısa saçlara düzenli bir şekilde uygulanan doğum kontrol hapının sonrasında o bölgedeki saçların daha kısa sürede uzadığını kanıtlar niteliğe erişmiştir.

Eğer saçlarınız geç uzuyor veya seyrek bir şekilde çıkıyorsa saçınızın çabuk uzaması ve daha yoğun olması için doğum kontrol hapını kafanıza şampuan ile birlikte veya bir karışımla uygulayarak saçınızın daha kısa süre içerisinde uzamasını ya da daha yoğun çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Doğum kontrol hapının içerisinde bulunan anti androjenik maddeler saçın daha geç dökülmesini ve sıklaşmasını sağladığı bilimsel olarak onaylanmıştır. Tüm bu bilimsel çalışmalar ve denekler üzerinden gelen sonuçlara rağmen doğum kontrol hapının saça uygulanması doktorlar tarafından uygun görülmemektedir.

Doktorların doğum kontrol hapının saç üzerinde kullanılmamasını belirtmelerinin sebebi ise doğum kontrol hapının içerisinde bulunan diğer etkin maddelerin insan cildi üzerinde kalıcı izlere ve yaralara sebebiyet verebileceği korkusudur. Uzmanlar bu konuda mutlaka doktordan görüş alınmasını ve saç sorunları için birebir test edilmiş ilaçların kullanılmasını önermektedirler.

Doğum Kontrol Hapının Saç Yapıları Üzerindeki Etkileri

Doğum Kontrol Hapının Kellik Üzerinde Etkisi: Doğum kontrol hapını kafaya sürmek saç olmayan yüzeylerde saç oluşumunu sağlamaz ve kellik üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Doğum Kontrol Hapının Seyrek Saçlara Etkisi: Doğum kontrol hapını seyrek bir saça sürerek yoğun çıkması üzerinde birçok açıklama olsa da ortada kanıtlanmış bir durum yoktur. Ancak birçok kişi doğum kontrol hapının seyrek saçı sıklaştırdığı yönünde açıklamalarda bulunmuştur.

Doğum Kontrol Hapının Normal Saçlara Etkisi: Doğum kontrol hapını saçlar konusunda sorun yaşamayan kişiler tarafından saça sürülmesi durumunda saçın daha geç döküldüğü ve yine sıklaştığı gözlemlenmiştir.

 

Buna da göz atabilirsin

dogum-kontrol-spirali

Spiral Nedir?

Genellikle ‘T’ harfi şeklinde olan ve cerrahi müdahale ile rahim içerisine yerleştirilen spiral, bakır veya hormon içermektedir. …