Perşembe , 14 Mart 2019
Ana Sayfa » Genel Bilgiler » Doğum Kontrol Hapını Yarıda Bırakmak
dogum-kontrol-hapini-yarida-birakmak

Doğum Kontrol Hapını Yarıda Bırakmak

Doğum kontrol hapını kullandıktan bir süre sonra bırakmaya karar verdiyseniz bu durumu iki kere düşünmelisiniz. Bu durumda ki en büyük etken doğum kontrol hapının yarıda bırakıldığında yaşanılabilinecek metabolizmasal durumlardır.

Birçok kadın doğum kontrol hapını kullandıktan bir süre sonra bu hapları bırakma kararı almakta. Sizler de bu doğum kontrol hapını bir süre kullanmış ancak sonrasında bırakmaya karar verdiyseniz öncesinde bilmeniz gereken birkaç önemli durum mevcut. Doğum kontrol hapını yarıda bırakmak ile ilgili yaşanılabilinecek sorunlar hakkındaki bilgiyi aşağıda yazılanları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapını Yarıda Bırakmanın Zararları

Doğum kontrol hapını kullanmanın kadınlardaki tek sebebi gebe kalmayı önlemek değil. Kadınların bir çoğu doğurganlık riski olmasa da doğum kontrol haplarını tüketmeye devam ederler. Bu durumdaki en büyük etken ise doğum kontrol haplarının kadınlara sağladığı avantajlı yan etkenlerden kaynaklanmaktadır.

Doğum kontrol hapı sivilceyi önleme, hormonları ve adet dönemlerini düzenleme gibi çeşitli durumlar karşısında da etkili olduğundan bu tür durumlar için kullanımında da yaygınlık söz konusu.

Eğer sizler de doğum kontrol hapını bu sebepler neticesinde kullanmış ve sonrasında ise bırakma kararı aldıysanız bilmeniz gereken en önemli nokta sonrasında bu belirtilerin tekrardan eski haline gelebileceğidir.

Örneğin doğum kontrol hapını kullandıktan sonra hormonlarınızda düzeni sağlamış ve regl günlerinizi düzenlemişseniz hapı kullanımını yarıda bırakmanız durumunda vücudunuz eski çalışma durumlarına geri döner ve adet dönemleriniz dahil olmak üzere birçok alanda tekrardan önceki zamanlarınızda olduğu gibi metabolizmanızda değişimler yaşayabilirsiniz.

Her ne kadar bu tür sebeplerden dolayı doğum kontrol hapı bir nevi sonrasında zarar veren bir ilaç gibi görülse de aslında o kadar da büyütülecek bir zararı bulunmamakta. Bu konu hakkında açıklamada bulunan New York Mount Sinai Tıp Fakültesi’nde Jinekolog görevini üstlenen Alsa Dweck, yaptığı araştırmalar sonucunda doğum kontrol hapının kullanımını kestikten sonra kadınlar üzerinde büyük değişimlere rastlamadığını belirtmektedir.

Dweck, yaptığı araştırmalar neticesinde doğum kontrol hapını kullanan kadınlar arasındaki değişimlerin birçok kişide farklılık gösterdiğini, ancak genel olarak büyük neticede sorun teşkil edebilecek durumlar ile karşılaşmadığını belirtmekte.

Ancak yaşın ilerlemesi durumunda doğum kontrol hapını bırakmadan dolayı yaşanan hormon dengesizlikleri neticesinde kadınlar üreme konusunda problemler yaşayabileceklerini, bu durumda ise uzman doktor neticesinde gerekli tahlillerin yapılması gerekliliğini belirtmektedir.

Doğum Kontrol Hapını Yarıda Bırakmak Adet Düzensizliği Yapar Mı

Doğum kontrol hapını yarıda bıraktıktan sonra birçok kadında vücut eski sistemine geri döner. Bu sebeple sizin de adet günlerinizde doğum kontrol hapını kullanımından önceki adet düzenine dönme ihtimaliniz bir hayli yüksek olacaktır.

Doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra dikkat edilmesi gerekilen en önemli husus ise hap sonrası amenore gibi doğurganlık sorunu ile karşılaşmaya karşı önlem almak olacaktır. Amenore, doğum sonrasında uzun bir süre boyunca adet görmeme durumudur. Bu süre genellikle 6 veya daha fazla ay boyunca adet görmeyen kadınların yakalandığı durumdur. Amenore tespit edilen kadınlar doğurganlıklarını da yitirebileceklerinden bu durumda hassas davranarak mutlaka hastanede kontrollerini yaptırmalıdırlar.

Buna da göz atabilirsin

dogum-kontrol-spirali

Spiral Nedir?

Genellikle ‘T’ harfi şeklinde olan ve cerrahi müdahale ile rahim içerisine yerleştirilen spiral, bakır veya hormon içermektedir. …