Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır ? Evde Göğüs Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Bayanların korkulu rüyası olan göğüs kanseri tanısında erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Kanser son dönemlerin en korkulan hastalıklarında biri halinde gelmiştir. Özellikle bayanların rutin kontrollerini yapmamaları ve kendilerinde meydana gelen değişimleri fark etmemeleri halinde kansere yakalanma riskleri de artmaktadır. Sıklıkla görülen kanser türlerinde biri de meme kanseridir. Erken teşhis edilmesinde sorulması gereken en önemli soru meme kanseri nasıl anlaşılır sorusu olmalıdır. Kendi yapacağınız günlük muayenelerle de şüpheli gördüğünüz durumları tespit edebilir ve önlem alabilirsiniz.

Meme Kanserini Önemseyin

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de yılda 14 bin ölümün gerçekleştiğine dikkat çekmektedirler. Ayrıca her yıl 1 milyon meme kanseri vakası oluşmaktadır. 40 ve 50 yaş üzerinde bayanların kansere yakalanma riski daha fazla olup ölümlerin daha fazla yaşandığı yaş grubu da bu yaş grubudur.

Meme kanserinde iki farklı grup bulunmaktadır. Biri kötü huylu kistler bir diğer de iyi huylu kistlerdir. Kötü huylu riskler ölümlerin yaşandığı grup olan ciddiye alınması gereken gruptur. İyi huylu grupta da ameliyat olunması gereken durumlar olabileceği gibi takip en önemli konulardan biridir.

Meme kanseri nasıl anlaşılır diye merak edenler için ilk olarak meme dokusunda değişimler meydana gelmektedir. Evde kendinizi yapacağı meme kontrolünde de bu dokuda değişimi fark edebilirsiniz. Elinize gelen sert kistler ve dokular şüphelenmeniz gereken durumları işaret etmektedir. Meme ucunda hassasiyet meydana gelmesi de belirtilerden biridir. Meme dokusunda meydana gelen kistlerde ağrı olmamaktadır. Çok az kişide ağrılı kistler oluşmaktadır. Meme dokusunda kalınlaşma ve meme ucunun içe dönüklüğü de diğer belirtiler arasındadır. Bu belirtilerden bir ya da birden fazlasının meydana gelmesi halinde yapılması gereken uzman bir hekime başvurmaktır.

Genel olarak alınması gereken tedbirlerin başında ise 30 yaşından itibaren düzenli olarak kadın doğum uzmanına kontrollerin yapılmasıdır. Özellikle 40 yaş ve üzeri bayanların meme muayeneleri düzenli yaptırmaları ve yılda bir defa mamografi çektirmeleri gerekmektedir. Böylelikle meme kanserine yakalanma durumunuz ya da meme kanserinin teşhis edilmesinde erken tanı konulmasında yardımcı olabilmektesiniz.

Yazı Puanı

Leave a Reply