Perşembe , 14 Mart 2019
dogum-kontrol-spirali

Spiral Nedir?

Genellikle ‘T’ harfi şeklinde olan ve cerrahi müdahale ile rahim içerisine yerleştirilen spiral, bakır veya hormon içermektedir. Uzun bir dönem koruyucu görevi görmekte ve gebelik riskini yüzde 1 gibi minimum bir seviyeye indirmektedir. Asıl amacı ise, spermlerin tüplere ulaşmasın engellemek ve takıldığı andan itibaren kişiyi gebeliğe karşı korumaktır. Spiral tekrar cerrahi müdahale ile çıkarılmakta ve hemen sonrasında tekrar gebeliğe izin vermektedir. Tıp dünyasında kullanılan bu nesneler, plastikten yapılmaktadır. Bakır ve hormon sargılama noktasında kullanılmakla birlikte, iki farklı koruma desteği sağlamaktadır. Yani bakır salgılayan spiraller kişinin 10 yıl, hormon salgılayan spiraller ise 5 yıl bir süre gebe kalmasını önlemektedir.

Spiral Kayması

Kavite içerisine yerleştirilen spiral ipinin aşağı doğru sarkması veya komple düşmesi spiral kayması olarak tanımlanır. Ayrıca söz konusu kayma, uzman hekim tarafından yanlış takılma sonucunda da gerçekleşebilir. Yani karın boşluğuna inebilir ya da Myometrium’ u delip komple içeri girebilir. Spiral kayması bayanların bir takım değişiklikler hissetmesine neden olabilir. Yine spiral kaymasına işaret eden farklı belirti söz konusudur.

Spiral Kaymasının Belirtileri

Spiral kaymasının belirtileri hasta tarafından her zaman hissedilmeyebilir. Bazı durumlarda eline sert bir şey temas etmesi ile birlikte uzman bir doktora müracaat ederken, bazense gebe kaldığında spiral kayması oluştuğunu fark edebilir. Ayrıca kayma sırasında, rahim bölgesinde kanama ve tahriş oluşturabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı spiral kullanılan bayanların yılda en az bir kez kontrole gitmesi önerilir. Düzensiz adet dönemleri ve anormal kanamalar da yine spiral kaymasının başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

Spiral Taktırmanın Riskleri

Tıp alanında herhangi bir nedenden dolayı yapılan cerrahi müdahaleler her zaman bir risk taşımaktadır. Spiral taktırma işlemin de cerrahi müdahaleler ile gerçekleştiği için bu tanıma uymaktadır. Ayrıca spiral takma esnasında kişi, enfeksiyon veya rahim delinmesi gibi riskleri de göz önünde bulundurmalıdır. Bu risklerin gerçekleşmemesi için ise, doktor tarafın spiral oldukça dikkatli bir şekilde takılmalıdır. Fakat buna rağmen enfeksiyon yaşandığı düşünülürse ilaç tedavisi devreye girer. Diğer bir risk olan rahim delinmesi meydana geldiği ise söz konusu hastanın kanama ve adet dönemleri göre ekstra bir cerrahi müdahale önerilir. Ayrıca rahim delinmesi sonucunda spiralin içeriğe girmesi gibi durumlarda ise, karın zarında iltihaplanma riskine karşı takılan spiral ameliyat ile geri alınır.

Spiralin Yan Etkisi

Spiral, rahim içerisine yerleştirilmekte ve doğum kontrolü sağlamaktadır. Bakırla kaplanmış veya hormon içerikli bir plastik olan spiral, gebelikten korunma noktasında bireysel kullanım açısından oldukça uygun bir yöntemdir. Özellikle de gebelikten sonra hastalara uzman doktorlar tarafında da önerilmektedir. Fakat bakıra karşı alerjisi bulunan bireylere uygulanmamaktadır. Ayrıca hormon sargılayan spiraller, özellikle de yaş olarak kırkın üstünde olan kadınlara, fazla kanama görülen hastalara tavsiye edilmemektedir.   Bakırlı spiraller takıldığı aydan itibaren ya da 2. Veya 3. Aylarda kanamalara ve adet miktarında artışa neden olabilir. Buna ek olarak baş ağrısı, farklı bölgeler kramplar gibi olumsuz sonuçlarda meydana getirebilir.  Genel olarak 3. Aydan sonra bu etkenler ortadan kalkar ve vücut aşırı tepki vermeye başlar.

Hormonlu spiraller ise 6.aydan sonra kanama miktarını büyük oranda azaltır. Hormonun içeriğine bağlı olarak göğüs hassasiyeti, ödem ve baş ağrısı gibi sorunlar spirallerin yan etkileri olarak değerlendirilir. Tüm spiraller özelliklere 3.aydan sonra yan etkilerini daha da minimum bir seviyede azaltır.

Spiral Nasıl Takılır ve Ne Zaman Çıkartılır?

Spiral regl zamanı ve adet döneminin 3, 4 veya 5. Günü takılır. Ancak takma işlemini gerçekleştirecek olan doktorun hasta hakkında gerekli bilgilere sahip olması ve o günkü muayene sırasında herhangi bir enfeksiyon ile karşılaşılmaması gerekir. Spiral özel bir aparat ile takılmaktadır. Ayrıca oldukça basit bir müdahaledir.

Bayanlara takılan spiral adetli veya adetsiz dönemde vajinal muayene pozisyonunda olmak şartı ile rahim ağızındaki ipin belirlenmesi ve bu ipin özel bir alet ile çekilmesi sonucu çıkartılır. Fakat söz konusu hasta da enfeksiyon varsa öncellikle antibiyotik tedavisi uygulanır ve tedavinin üstünden 2 veya 3 gün geçmesi ile birlikte spiral çıkartılır. Spiral ipinin çıkarma sırasında kopması ya da muayene sırasın da ipin görünmüyor olması. Vajinal bölgesinden( alttan müdahale ile)  özel bir aparat yardımı işle rahim bölgesinden çıkartılır.  Gebe kalmak isteyen her bayan istediği zaman spirali çıkarma şansına sahiptir. Halk arasında bilinen 5 sene kuralı, tıp dünyasında geçerli değildir.

 

Spiral Kullanan Bayanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Spiral kullanan bayanlar, adet kanaması sırasında söz konusu plastiği dışarı atabilme riski taşımaktadır. Gebe kalma ihtimali yüzde 1 gibi çok düşük olduğu halde hamile kaldığı, yani dış gebeliğin spiral tüplerinde oluşması ihtimali ile ultrason ile gebeliğin yerinin belirlenmesi gerekir. Ayrıca rahim içinde oluşan gebelik spiral ile beraber meydana geldiği durumlarda plastik geri alınır ve hamilelik yüzde 50 ihtimalle düşükle sonuçlanır.

Spiral Taktırma Yaşı

Spiral hamile kalabilecek yaşa gelen her kadında uygulanabilir. Yani spiral taktırmanın belli bir yaş aralığı yoktur. Hasta gebelikten korunmak istediği dönemde, eğer ki rahim içerisinde enfeksiyon, rahim ağzı kanseri, rahimde miyop ve son olarak ur gibi rahatsızlıklar yoksa her zaman taktırabilir.

Spiralin Takılma Zamanı

Vajina muayenesinden normal olarak geçen bayanlar tarafından ve gebe olmadığından emin olunduğu her dönemde taktırabilir. Eğer söz konusu bayan doğum kontrol hapını düzenli bir şekilde kullanıyor ve doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmediyse spirali istediği zaman taktırabilir.

  • Normal doğumdan 6 hafta
  • Sezaryen doğumdan 9 hafta
  • Kanda yapılan gebelik testinin negatif çıkması,

Gibi koşulları yerine getiren bayanlarda spiral taktırabilir. Fakat şüpheli bir durum varsa adet dönemi beklenmelidir. Ayrıca normal koşullarda spiral, adetin 2. Veya 3. Günü takılmaktadır. Bunun nedeni ise, bayanın adet geçiren bayanlarda gebelik riskinin olmaması ve adet döneminde rahimden akan kanın, yine rahim ağızından geçtiği sıra da söz konusu bölgenin açılmasıyla birlikte spiralin daha rahat bir şekilde takılacağıdır. O sebeple de spiralin takılması için ön görülen zaman dilimi adetin 2 veya 3. Günüdür.

Spiral Hangi Durumlarda Takılamaz?

Özellikle de rahimde doğuştan var olan anomali veya genel rahim rahatsızlıklar da spiral takılamaz.  Son 3 ayında cinsel yolla bulaşan bir hastalığın söz konusu olduğu durumlarda veya enfeksiyon, doğumdan sonra oluşan ve vücuda yayılan vajinal kanaması olan hastalara da spiral takılması uygun değildir. Ek olarak rahim ağzı kanaması veya rahim kanseri olan bayanlarında spirallerden uzak durması gerekir.

Spiralin Yararları

Rahim içine takılan spiral, vücudun rutin çalışma prensibine zarar vermez. Ayrıca yüzde 98 ile yüzde 99 arasında bir koruma sağlar. Spiral takılmasının yararları ise, ani gebelik riskine karşı önlem alınması ve istenilen zaman kolay bir şekilde çıkartılabilmesidir. Ayrıca kilo almak isteyen bayanlara da ayrı bir avantaj sağlar. Tabi bu durum hormonlu spiraller için geçerlidir. Yani bakırlı spiraller herhangi bir salgılama işlemi yapmadığı için kilo aldırmaz.

 

Buna da göz atabilirsin

dogum-kontrol-hapini-yarida-birakmak

Doğum Kontrol Hapını Yarıda Bırakmak

Doğum kontrol hapını kullandıktan bir süre sonra bırakmaya karar verdiyseniz bu durumu iki kere düşünmelisiniz. …